Moeite met klaren? Duikdoppen zijn de oplossing!

Moeite met klaren? Duikdoppen zijn de oplossing!

Voor sommige mensen gaat klaren vanzelf. Afdalen, even slikken, klaar. Stijgen, nog een keer slikken, ook goed. Voor anderen voelt het alsof hun oren bij elke meter diepte (of hoogte) in discussie gaan. Druk, pijn, een vol gevoel dat maar niet weg wil. Moeite met klaren is niet alleen vervelend, het kan duiken en andere onderwateractiviteiten ronduit onaangenaam maken. En belangrijker: het kan risico’s opleveren voor je gehoor.

Het goede nieuws? Er is een oplossing die steeds vaker wordt ingezet door recreatieve en ervaren duikers: duikdoppen. Dit zijn drukregulerende oordoppen die je oren ondersteunen tijdens zowel het afdalen als het stijgen.

Wat is klaren precies?

Klaren is het gelijkmaken van de druk in het middenoor met de druk van de omgeving. Dat gebeurt niet alleen tijdens het afdalen, maar óók tijdens het stijgen. Dat is een belangrijk detail dat vaak wordt vergeten.

Tijdens het afdalen neemt de omgevingsdruk toe. Het trommelvlies wordt naar binnen gedrukt en het middenoor moet die druk compenseren. Tijdens het stijgen gebeurt het tegenovergestelde: de druk neemt af en overtollige druk in het middenoor moet juist weg kunnen. In beide situaties moet het drukverschil worden opgeheven om klachten te voorkomen.

Dat drukvereffenen gebeurt via de buis van Eustachius, die het middenoor verbindt met de neus-keelholte. Door te slikken, gapen of zachtjes te klaren, open je deze buis en kan de druk zich aanpassen.

Waarom gaat klaren niet altijd vanzelf?

Moeite met klaren is zelden onwil van je oren. Vaak zijn er hele logische oorzaken. Verkoudheid, allergieën of lichte zwelling van het slijmvlies kunnen ervoor zorgen dat de buis van Eustachius minder goed opent. Ook anatomische verschillen spelen mee: sommige mensen hebben simpelweg smallere of gevoeligere buizen.

Daarnaast kan spanning een grote rol spelen. Wie eerder pijn heeft gehad bij het klaren, is vaak al gespannen voordat hij het water in gaat. En spanning maakt drukvereffening juist lastiger. Een klassiek geval van je eigen oren tegenwerken zonder dat je het wilt.

Wat gebeurt er als klaren niet goed lukt?

Wanneer de druk niet goed wordt vereffend, ontstaat er spanning op het trommelvlies. Dat kan zich uiten in drukpijn, een dof gehoor of duizeligheid. Zowel bij het afdalen als bij het stijgen kunnen deze klachten optreden.

In ernstigere gevallen kan barotrauma ontstaan. Dit is schade aan het midden- of binnenoor door drukverschillen. Een binnenoorsqueeze is een bekend voorbeeld, waarbij het binnenoor overbelast raakt. Dat kan leiden tot gehoorverlies of tinnitus, soms langdurig.

Dat zijn geen klachten die “erbij horen”. Ze zijn vaak te voorkomen met de juiste aanpak en bescherming.

Wat zijn duikdoppen?

Duikdoppen zijn drukregulerende oordoppen die speciaal zijn ontwikkeld voor gebruik onder water. In tegenstelling tot gewone zwemdoppen sluiten ze de gehoorgang niet volledig af. Ze bevatten een kleine venting dat water buiten houdt, maar lucht en druk gecontroleerd doorlaat.

Die venting zorgt ervoor dat drukveranderingen minder abrupt worden doorgegeven aan het trommelvlies. Zowel bij het afdalen als bij het stijgen wordt de druk geleidelijker aangepast. Hierdoor krijgt het middenoor meer tijd om mee te bewegen en wordt klaren eenvoudiger en comfortabeler.

Je oren hoeven minder hard te werken, en jij hoeft minder te forceren.

Hoe helpen duikdoppen bij het afdalen én stijgen?

Tijdens het afdalen remmen duikdoppen de snelheid waarmee de toenemende druk het trommelvlies bereikt. Hierdoor ontstaat minder spanning en kun je rustiger klaren.

Tijdens het stijgen zorgen ze er juist voor dat druk gecontroleerd kan ontsnappen. Dat voorkomt dat er een opgesloten gevoel ontstaat of dat het oor “achterblijft” bij de drukafname. Vooral dat aspect wordt vaak onderschat, terwijl juist bij het stijgen klachten kunnen ontstaan als de druk niet goed weg kan.

Duikdoppen ondersteunen dus het hele drukproces, niet één richting.

Voor wie zijn duikdoppen geschikt?

Duikdoppen zijn geschikt voor iedereen die regelmatig te maken heeft met drukveranderingen onder water. Denk aan recreatieve duikers, snorkelaars, freedivers en zwemmers die vaak diep gaan.

Ook mensen die eerder klachten hebben gehad zoals oorpijn, duizeligheid of oorsuizen na het duiken, kunnen baat hebben bij drukregulerende oordoppen. Ze lossen niet elke oorzaak op, maar verminderen wel een belangrijke belasting voor het oor.

Belangrijk om te benadrukken: duikdoppen vervangen goed klaren niet, ze ondersteunen het. De techniek blijft essentieel, de omstandigheden worden alleen vriendelijker voor je oren.

Duikdoppen op maat: precisiewerk voor je oren

Omdat duikdoppen onder water optimaal moeten functioneren, is een goede pasvorm cruciaal. Duikdoppen op maat sluiten perfect aan op jouw gehoorgang, blijven goed zitten en lekken niet.

Bij Zwemdopje kun je zonder afspraak binnenlopen voor een inloop. Binnen tien minuten worden afdrukken van je oren gemaakt. Deze worden afgewerkt in het eigen atelier, waardoor de kwaliteit hoog blijft. Binnen twee werkdagen zijn de duikdoppen klaar voor gebruik.

Ze zijn bovendien verkrijgbaar in verschillende kleuren en uitvoeringen. Praktisch én persoonlijk.

Extra zekerheid met een koordje

Voor actieve duikers is er een handige extra optie: een meegegoten koordje. Hiermee kun je de duikdoppen vastmaken aan je wetsuit of duikpak.

Dat voorkomt dat je een dop verliest tijdens het aantrekken van je uitrusting of onder water. Minder stress, minder zoeken en meer focus op je duik.

Wat kun je zelf doen naast duikdoppen?

Ook met duikdoppen blijft verantwoord duiken belangrijk. Daal en stijg rustig, forceer het klaren niet en stop direct bij pijn. Duiken met een verkoudheid of verstopte neus vergroot de kans op problemen, zelfs met extra bescherming.

Luisteren naar je lichaam is geen teken van zwakte, maar van ervaring.

Comfortabel klaren in beide richtingen

Moeite met klaren hoeft geen vast onderdeel te zijn van duiken of onderwateractiviteiten. Met drukregulerende duikdoppen geef je je oren de tijd die ze nodig hebben om zich aan te passen, zowel tijdens het afdalen als het stijgen.

Minder druk, minder pijn en meer controle. En dat is precies wat je wilt onder water. Want je aandacht hoort bij je ademhaling, je omgeving en het genieten van de duik. Niet bij onderhandelingen met je trommelvlies op elke meter diepte.

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *